Predstavljeni rezultati Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola i uzimanju droga među učenicima (ESPAD)

Rezultati upućuju na trend smanjenja pijenja i pušenja kod adolescenata, naglasak na konzumaciju novih droga te nova i potencijalno ovisnička ponašanja.

(20.9.2016., Zagreb)

U prostorijama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo predstavljeni su međunarodni rezultati Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola i uzimanju droga među učenicima (ESPAD2015).

Istraživanje ESPAD provodi se u četverogodišnjim razmacima od 1995. godine kao epidemiološka studija raširenosti uporabe duhana, alkohola i droga među učenicima u dobi od 15-16 godina. U posljednjem ESPAD istraživanju sudjelovalo je 35 europskih zemalja, a Hrvatska sudjeluje u ovom istraživanju od početka njegovog provođenja u koordinaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
 

Rezultati:

Pušenje i pijenje među 15-16 godišnjacima pokazuje znakove smanjenja, ali postoji zabrinost oko izazova koje predstavljaju nove droge i nova ovisnička ponašanja. Dok je ukupna prevalencija uporabe ilegalnih droga na stabilnoj razini, nakon porasta zamijećenih u prethodnim valovima istraživanja provedenih od 1995. do 2003., ona je i dalje visoka.

Ovo je među ostalim otkrićima objavljeno danas u posljednjem izvješću  Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola i uzimanju droga među učenicima. Istraživanje, objavljeno u suradnji Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA), se temelji na istraživanju provedenom 2015. u 35 Europskih zemalja, uključujući 24 državu članicu.


Rezultati Hrvatska:

 
  • Pušenje


U Hrvatskoj 38% učenika nije nikad u životu pušilo cigarete, a 77% učenika u dobi od 15-16 godina trenutno nisu pušači. Zabrinjava podatak o dostupnosti duhana, te 72% učenika izjavljuje da lako ili vrlo lako mogu nabaviti cigarete (u većini zemalja navedeno izjavljuje preko 60%).
 
  • Alkohol

U europskim zemljama uporaba alkohola među učenicima se smanjila nakon vrhunca 2003. godine. U Hrvatskoj 8% učenika u životu nije pilo alkohol, 45% nije pilo u posljednjih 30 dana, dok je 16% iskusilo pijanstvo u posljednjih 30 dana.

Prevalencija pijenja 5 ili više pića u jednoj prigodi, nakon porasta u razdoblju od 1995. - 2011. u nekim zemljama bilježi pad, no svaki treći učenik izjavio je da je pio 5 ili više pića u posljednjih mjesec dana. Hrvatska se nalazi na 5. mjestu (47%) u prevalenciji pijenja 5 ili više pića u jednoj prigodi u posljednjih godinu dana, pri čemu mladići to čine češće nego djevojke (51%:42%).

Zabrinjava podatak o dostupnosti alkohola, te 87% učenika u Hrvatskoj izjavljuje da lako ili vrlo lako mogu nabaviti alkohol (na europskoj razini navedeno izjavljuje 78%).
 

  • Droge

Uporaba psihoaktivnih droga je stabilna, ali i nadalje s visokim udjelom. U prosjeku 82% izjavilo je da nikad u životu nije uzelo drogu.

Hrvatska se prema konzumaciji ilegalnih droga u životu nalazi iznad europskog prosjeka, te 78% učenika nije nikad u životu uzelo drogu.

Najučestalija droga koju uzimaju je kanabis. U Hrvatskoj je 21% učenika uzelo kanabis barem jednom u životu, dok je njih 8% uzelo kanabis u posljednjih 30 dana.

Percepcija dostupnosti kanabisa u odnosu na druge droge je visoka te 30% smatra da lako može nabaviti kanabis. U Hrvatskoj 42% učenika smatra da lako može nabaviti kanabis.

 
  • Uporaba novih psihoaktivnih droga


U ovom valu istraživanja po prvi puta su postavljena pitanja o prevalenciji uporabe novih psihoaktivnih tvari, te 4% učenika u ESPAD zemljama navodi da je bar jednom probalo novu psihoaktivnu drogu.

U Hrvatskoj 7% učenika navodi da je u životu probalo nove psihoaktivne tvari, dok je u posljednjih 12 mjeseci nove psihoaktivne droge uzelo 6% učenika.
 
  • Uporaba interneta

Podaci o uporabi interneta prate rezultate na europskoj razini. Djevojke koriste društvene mreže više od mladića, dok su mladići više igrali on-line igrice.
 
  • Kockanje za novac

Oko 1/3 mladića u Hrvatskoj izjavljuje da su kockali za novac u posljednjih 12 mjeseci, što je više u odnosu na europski projek (33%:23%).

 
  • Cjelokupno ESPAD Izvješće na Engleskom jeziku možete preuzeti ovdje


Pisane vijesti