Politika suzbijanja zlouporabe droga temelji se na multidisciplinarnom pristupu te uključuje zajedničko djelovanje različitih sektora na području socijalne zaštite, zdravstva, školstva, pravosuđa, unutarnjih poslova, financija i obrane te posljedično različitih dijelova civilnog društva.
Vođeni navedenom politikom, Nacionalnom strategijom suzbijanja zlouporabe (opojnih) droga za 2006.-2012. (NN 147/05), koju je 2. prosinca 2005. prihvatio Hrvatski sabor, trogodišnjim Akcijskim planovima suzbijanja zlouporabe (opojnih) droga (2006.-2009.; 2009.–2012.), kao i Nacionalnom strategijom suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2012.-2017. (NN 122/12), prihvaćenom od strane Hrvatskog sabora 26. listopada 2012., i trogodišnjim Nacionalnim akcijskim planovima suzbijanja zlouporabe droga za razdoblje od 2012.-2014. i 2015.-2017., određeni su prioriteti, definirani pojedini ciljevi, načini njihovog ostvarivanja, te podijeljena odgovornost za izvršenje planiranih mjera i aktivnosti među tijelima državne uprave koja su uključena u sustav suzbijanja zlouporabe droga.
Nacionalnom strategijom i akcijskim planovima osobito je apostrofirano načelo decentralizacije te je sukladno tome u Akcijskom planu suzbijanja zlouporabe droga, jedna od predviđenih provedbenih aktivnosti i donošenje trogodišnjih akcijskih planova suzbijanja zlouporabe droga na razini županija.
Značajnu ulogu u izradi i donošenju županijskih akcijskih planova za navedeno razdoblje imaju županijska povjerenstva, koja su ustrojena kao savjetodavna tijela župana za područje ovisnosti o drogama i koja su na razini županije koordinativna tijela zadužena za usklađivanje svih aktivnosti u području borbe protiv ovisnosti i suzbijanja zlouporabe droga na lokalnoj razini. Osim toga, županijska povjerenstava imaju značajnu ulogu i pri donošenju, praćenju i koordinaciji provedbe različitih programa aktivnosti na razini lokalne zajednice, posebice u pogledu prevencije ovisnosti.
U akcijskim planovima na razini županija iznimno su značajni programi prevencije ovisnosti usmjereni prema djeci, mladima i obitelji, te je potrebno da se ti programi planiraju i provode putem koordinacije i suradnje državnih institucija, nevladinih organizacija, medija te svih ostalih institucija na lokalnoj razini.
U županijskim akcijskim planovima za trogodišnje razdoblje potrebno je planirati aktivnosti i mjere za koje se mogu osigurati financijska sredstva iz županijskih i/ili gradskih proračuna za njihovu provedbu, te je u izradu i osmišljavanje akcijskih planova potrebno uključiti predstavnike jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, zdravstvenih i socijalnih ustanova, nevladinih organizacija i svih ostalih relevantnih institucija na lokalnoj razini.
S tim u vezi, u županijskim akcijskim planovima potrebno je definirati: