U okviru predsjedanja Republike Litve Europskom unijom, litvanski Ured za droge, alkohol i duhan koji trenutno predvodi Horizontalnu radnu grupu za droge pri Vijeću EU, organizirao je sastanak nacionalnih koordinatora za droga, održan u Vilniusu 19. rujna 2013. Glavna rasprava sastanka vođena je oko dvije teme: zlouporaba lijekova na recept te priprema stajališta EU za Specijalnu sjednicu Opće skupštine UN-a (UNGASS) u 2016. i zasjedanje UN Komisije za droge na visokoj razini u 2014. Predstavnici Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske aktivno su pridonijeli raspravi skupa, posebno iz razloga što će Republika Hrvatska od 1. siječnja 2014. ući u članstvo UN Komisije za droge na mandat od 4 godine.
Zlouporaba lijekova na recept poprima epidemiološke razmjere u nekim zemljama izvan Europe, a posebno zabrinjava sve veća uporaba takvih proizvoda među mladima koji ih obično pribavljaju od drugih članova svoje obitelji, prijatelja i sl. Svrha rasprave bila je bolje razumijevanje ove problematike, promicanje svijesti javnosti o raširenosti zlouporabe lijekova na recept, te definiranje najpouzdanijih metoda procjene i praćenja zlouporabe lijekova na recept, kao i učinkovitih mjera prevencije i liječenja te vrste ovisnosti. Većina popisanih lijekova su opijatski analgetici kojima je svrha unaprjeđenje kvalitete života osoba koji pate od kronične boli ili lijekova koji se koriste u farmakološkom liječenju opijatske ovisnosti. Obje vrste terapije su pokazale brojne individualne, javnozdravstvene i ekonomske koristi, ukoliko se propisuju odgovorno, daju na siguran način i uzimaju prema uputama liječnika. UN Ured za droge i kriminal (UNODC) upozorava na rastuću uporabu lijekova na recept u nemedicinske svrhe (zlouporaba) koja predstavlja globalni zdravstveni problem. Stvarna raširenost problema nije poznata djelomično zbog nedostatka podataka, a djelomično zbog lošeg praćenja legalne uporabe lijekova na recept.
Druga tema sastanka bavila se pripremama stajališta EU za UNGASS 2016. U studenom 2012., Opća skupština UN-a donijela je odluku o održavanju summita na temu politike droga u 2016. Pripreme će započeti sljedeće godine sa srednjoročnom evaluacijom implementacije UN Političke deklaracije i Akcijskog plana o drogama iz 2009., kojima je cilj značajno smanjiti globalni problem droga. Rezolucija Opće skupštine UN-a koja je najavila Specijalnu sjednicu Opće skupštine UN-a u 2016., temelji se na prijedlogu Meksika, a istu je ko-sponzoriralo 95 zemalja članica UN-a. U Latinskoj Americi vode se intenzivne rasprave o problematici droga tijekom kojih se često kritizira UN okvir za kontrolu droga i traži rasprava na razini UN-a. Inače, međunarodna rasprava o globalnom sustavu za kontrolu droga je započela 1998. s UNGASS-om na temu svjetskog problema droga. Usvojena je Politička deklaracija o svjetskom problemu droga i Akcijski plan o međunarodnoj suradnji u iskorjenjivanju nasada ilegalnih droga i alternativnom razvoju. Također su usvojeni Vodeći principi na području smanjenja potražnje droga, kreirani pod snažnim utjecajem EU. Srednjoročna evaluacija Političke deklaracije i Akcijskog plana za droge iz 1998. provedena je u travnju 2003., tijekom zasjedanja UN Komisije za droge (CND). Evaluaciju desetogodišnje primjene Političke deklaracije i Akcijskog plana za droge iz 1998., CND je proveo na svom zasjedanju u ožujku 2009. Temeljem dobivenih rezultata, Opća skupština je iste godine usvojila Političku deklaraciju i Akcijski plan o međunarodnoj suradnji prema integriranoj i uravnoteženoj strategiji za borbu protiv svjetskog problema droga.
Navedeno sadrži obvezu eliminiranja ili „značajnog“ i „mjerljivog“ smanjenja svjetskog problema droga do 2019. Također predviđa srednjoročnu evaluaciju ili razmatranje na visokoj razini implementacije navedenih dokumenata, koju bi CND trebao provesti u 2014. Kao zaključak takve evaluacije, odnosno razmatranja CND-a, planira se izjava koja identificira „postignuća, izazove i prioritete za buduće aktivnosti“, na području smanjenja potražnje i ponude droga te međunarodne suradnje.
Navedeno bi trebalo poslužiti kao priprema za UNGASS 2016., koji bi mogao unaprijediti globalnu politiku droga. Naime, „rat protiv“ droga, koji se provodi u zemljama s dominantno represivnim pristupom problematici droga, pokazao se neuspješnim i takve politike zbog svojih negativnih posljedica danas predstavljaju veći problem od samih droga (u smislu kršenja ljudskih prava i sl.). Novi trendovi nepobitno zahtijevaju prilagodbu pristupa problemu droga i ovisnicima o drogama.
Sudionici EU sastanka nacionalnih koordinatora za droge zaključili su kako s obzirom na visok stupanj razvijenosti, znanstveno utemeljen pristup i komplementarnosti različitih pristupa unutar EU, EU treba preuzeti vodeću ulogu u definiranju nove svjetske politike droga, unatoč velikom utjecaju SAD-a. Treba se zalagati i promovirati svoje vrijednosti i dokazano učinkovite pristupe, poput koncepta smanjenja štete povezane s uporabom droga koji dio utjecajnih zemalja izvan EU, uporno negira.