Tijekom siječnja 2009. u RH su zabilježene četiri zapljene nove psihoaktivne tvari (p-fluoramfetamin), slijedom kojih je stručna radna skupina procijenila rizik od zlouporabe te tvari u RH te su o pojavi izvještena i nadležna tijela EU (EMCDDA i Europol) koja koordiniraju rad EU Sustava ranog upozoravanja u slučaju pojave novih psihoaktivnih tvari.
Povratno dobivene informacije ukazuju na pojavu p-fluoroamfetamina i na području Danske te Belgije pa će stoga nadležna tijela pomno pratiti daljnju pojavu predmetne tvari diljem EU te po potrebi poduzeti mjere procjene zdravstvenih i socijalnih rizika uzrokovanih uporabom, proizvodnjom i trgovanjem novom psihoaktivnom tvari, sudjelovanja organiziranog kriminala i moguće posljedice kontrolnih mjera, a radi eventualnog pokretanja zakonske procedure stavljanja te tvari pod kontrolu.
Stručna radna skupina za procjenu potencijalnog rizika od zlouporabe p-fluoramfetamina je zaključila kako je isti potrebno staviti na Popis droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti opojna droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu opojnih droga, a ista
droga stavljena je na Popis opojnih droga 22. travnja 2009. godine.
Drugi nazivi: (RS)-1-(-4-Fluorophenyl)propan-2-amine, p-fluoroamfetamin, 4-FMP
Farmakologija: 4-FMP je dugo djelujući stimulans SŽS-a i slabi inhibitor monoaminooksidaze koji inhibira reuptake dopamina.
Istraživanja koja uspoređuju farmakološka svojstva 4–FMP u odnosu sa amfetaminima, koristeći nekoliko in vivo i in vitro testova (Marona-Lewicka i dr., 1995), sugeriraju da se dvije supstance poklapaju.
Djelovanje: P-fluoroamfetamin ima djelovanje slično amfetaminu, a jednim dijelom i MDMA. Toksičnost 4-FMP-a testirana je na ženkama bijelih miševa te uspoređena sa djelovanjem amfetamina (Suter i dr., 1941). Fluorirani amfetamin bio je malo toksičniji od nesupstituirane smjese (LD50= 25mg/kg).