Zasjedanje na visokoj razini, Beč, 11.-12. ožujka 2009.
U Beču je 11.-12. ožujka 2009. održana visoka razina 52. zasjedanja UN Komisije za opojne droge (CND) radi procjene učinkovitosti kontrole droga na globalnoj razini. Tijekom zasjedanja dan je pregled napretka postignutog od 20. posebne sjednice Opće skupštine Ujedinjenih naroda (UNGASS) održane 1998. kada su definirani ciljevi koje je međunarodna zajednica trebala ostvariti do 2008. Također su raspravljene mjere koje je potrebno poduzeti kako bi se smanjila prijetnja problematike droga za zdravlje i sigurnost ljudi.
Redovno zasjedanje, Beč, 16. - 20. ožujka 2009.
U Beču je u razdoblju od 16.-20. ožujka 2009. održan redovni dio 52. zasjedanja UN Komisije za opojne droge (CND) koje je uvodnim govorom otvorila gđa. Selma Ashipala-Musavyi, veleposlanica Namibije kao predsjedateljica ovogodišnjeg zasjedanja CND-a. Sastanku je prisustvovalo 50 zemalja članica CND-a i ostale zemlje sa statusom promatrača, među kojima je bilo i hrvatsko izaslanstvo, predstavnici UNODC-a, INCB-a i drugih tijela Ujedinjenih naroda te ostalih specijaliziranih agencija, relevantnih međunarodnih i nevladinih organizacija.
Glavna tematska rasprava ovogodišnjeg zasjedanja su bili "Mehanizmi za unaprjeđenje učinkovitosti međunarodne kontrole droga i međunarodna suradnja u borbi protiv ilegalnih droga, posebno:
- a) Prikupljanje podataka za učinkovitu kontrolu, uključujući zlouporabu kibernetskog prostora te
- b) Jačanje regionalne i prekogranične suradnje, uključujući razmjenu podataka".
Pored tematske rasprave, dnevni red zasjedanja je obuhvatio i uobičajena pitanja o napretku na području smanjenja potražnje droga, smanjenja ponude droga te primjeni međunarodnih ugovora. Paralelno s plenarnim djelom, Odbor sviju (Committee of the Whole) je tijekom čitavog zasjedanja intenzivno radio na usklađivanju teksta predloženih rezolucija.
Republika Hrvatska je 2009. godine ko-sponzorirala četiri rezolucije: "Prijedlog u svezi certifikacije kvalitete rada laboratorija za analizu droga", "Jačanje mjera suzbijanja pranja novca/imovine dobivene trgovinom drogama i povezanim kaznenim djelima", "Unaprjeđenje upravljanja i financijske situacije UN Ureda za droge i kriminal", "Unaprjeđenje prikupljanja podataka, izvještavanja i analiza podataka u svrhu praćenja provedbe Političke deklaracije i Akcijskog plana o međunarodnoj suradnji u provedbi integrirane i uravnotežene strategije suzbijanja svjetskog problema droga".