U organizaciji Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) u Lisabonu su od 23. do 24. siječnja 2013. održani sastanci na teme kratkih intervencija i motivacijskog intervjua te implementacije najboljih praksi.
Učinkovitost ranih intervencija dokazana je kod konzumenta alkohola. Prepoznata je i mogućnost obuhvata konzumenata kanabisa kratkim intervencijama u različitim okruženjima (primarnoj zdravstvenoj zaštiti, rekreacijskim okruženjima, u okviru outreach djelatnosti i slično).
Na sastanku su predstavljeni primjeri implementacije kratkih intervencija u nekoliko europskih zemalja.
Kao jedno od mogućih okruženja za provedbu kratkih intervencija spomenute su i prostorije hitne službe, a u sklopu sastanka predstavljeni su i neki alternativni pristupi kratkim intervencijama (šestomjesečna edukacija o motivacijskom intervjuiranju djelatnika koji rade u klubovima za mlade te on-line motivacijski intervju). Osobit problem u provedbi intervencija predstavljaju ne-evaluirani projekti, odnosno intervencije za koje ne postoje dokazi o njihovoj učinkovitosti.
Zaključno je naglašeno kako je potrebno razvijati formalni proces za dobivanje dozvola za provedbu preventivnih intervencija kako bi se izbjegla implementacija neučinkovitih, ili čak štetnih intervencija.