TAIEX - Seminar o Sustavu ranog upozoravanja u slučaju pojave novih psihoaktivnih tvari – zdravstvena perspektiva, (Zagreb, 2013.)
U Zagrebu je od 27. do 28. svibnja 2013. održan TAIEX seminar o Sustavu ranog upozoravanja u slučaju pojave novih psihoaktivnih tvari – zdravstvena perspektiva. Svrha seminara bila je unaprjeđenja znanja u praćenju prevalencija uporabe, intoksikacija i smrti povezanih s konzumacijom novih psihoaktivnih tvari. Seminar je omogućio zdravstvenim djelatnicima informacije o novim drogama, prepoznavanju simptoma trovanja kao i o specifičnostima liječenja u slučaju konzumacije novih droga. Sudionici su upoznati s važnošću praćenja prevalencija uporabe, intoksikacija i smrtnih slučajeva povezanih s novim psihoaktivnim tvarima, te je predstavljen pregled najbolje europske prakse te informacije o budućoj ulozi zdravstvenog sustava u Sustavu ranog upozoravanja.
Brza pojava novih droga ("legal highs" proizvodi, dizajnerske droge, kemikalije koje se koriste u istraživanjima, biljni pripravci sa psihoaktivnim učinkom) predstavlja veliki izazov, kako za čitavu Europu, tako i za druge zemlje. Primjerice, tijekom 2012. godine u okviru EU Sustava ranog upozoravanja u slučaju pojave novih psihoaktivnih tvari, Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) i Europol zabilježili su 73 nove droge, tijekom 2011. 49 novih droga, u 2010. godini 41, a u 2009. godini 24 nove droge.
Sustav ranog upozoravanja u slučaju pojave novih psihoaktivnih tvari temelji se na brzoj razmjeni informacija između zemalja članica EU i kandidata za ulazak u EU te EMCDDA-a i Europola kao koordinatora sustava.
Republika Hrvatska redovno prati pojavu novih droga i izvještava EMCDDA-a o novim tvarima koje se pojavljuju u Hrvatskoj. Naime, 2007. je pri Uredu ustrojen Sustav ranog upozoravanja u slučaju pojave novih psihoaktivnih tvari u Republici Hrvatskoj s ciljem razmjene podataka o proizvodnji, trgovanju, uporabi i rizicima novih psihoaktivnih tvari kako bi se moglo spriječiti njihove negativne učinke, posebno na zdravlje pojedinca, pravodobno reagirati u slučaju pojave nove tvari na tržištu te postići brzu komunikaciju između kompetentnih tijela na nacionalnoj i europskoj razini.
Djelovanje Nacionalnog Sustava ranog upozoravanja predviđeno je na četiri razine: prvu razinu predstavlja suradnja Ureda i Nacionalne jedinice Europola s EMCDDA-om i Europolom; drugu razinu čine članovi Radne skupine za Sustav ranog upozoravanja (predstavnici ministarstava, institucija i organizacija civilnog društva); treća razina sastoji se od fokus grupa profesionalaca po pojedinim stručnim područjima (policija, carina, laboratoriji, zdravstveni djelatnici, socijalna skrb, udruge...), a četvrtu razinu predstavljaju sami konzumenti droga, ovisnici o drogama te mediji.
U tijeku je ustrojavanje treće razine Sustava, a seminar je omogućio zdravstvenim djelatnicima informacije o novim drogama, prepoznavanju simptoma trovanja kao i o specifičnostima liječenja u slučaju konzumacije novih droga.
- Program (Eng)