Regionalne radionice o programima prevencije ovisnosti, (Rijeka-Split-Zagreb-Osijek, 2011.)

Ured za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske (Ured) je, uz podršku Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA), organizirao Regionalne radionice o programima prevencije ovisnosti koje su od 23. do 26. svibnja 2011. održane u Rijeci, Splitu, Zagrebu i Osijeku.

Radionice su obuhvatile preko 180 stručnjaka različitih profila: djelatnika relevantnih ministarstava, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, županijskih službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti, obiteljskih centara, policijskih uprava, županijskih koordinatora za školske preventivne programe, županijskih koordinatora programa prevencije ovisnosti za djecu i mlade u sustavu socijalne skrbi, predstavnika županijskih povjerenstava, nevladinih organizacija iz područja suzbijanja zlouporabe droga i drugih institucija.

Stručnoj javnosti prezentiran je Nacionalni program prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno - obrazovnom sustavu te djecu i mlade u sustavu socijalne skrbi za razdoblje od 2010. do 2014. godine. Riječ je o prvom strateškom dokumentu koji objedinjuje preventivne strategije i kojem je cilj suzbijati i sprječavati pojavu svih oblika ovisnosti među djecom i mladima te rizično ponašanje djece i mladih vezano uz eksperimentiranje sa sredstvima ovisnosti, što uključuje prevenciju ovisnosti o drogama, alkoholu, pušenje, Internetu, klađenju i druge vrste ovisnosti kod djece i mladih.

U kontekstu prilagodbe hrvatskog sustava europskim standardima i dobivanja informacija o programima smanjenja potražnje droga koji se provode na području Republike Hrvatske, Ured je krajem 2010. godine inicirao postupak izrade Baze preventivnih programa kao dio projekta Baze podataka programa suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj koja će sadržavati područja prevencije, tretmana, resocijalizacije i programa smanjenja štete.

Djelatnici Ureda predstavili su razvoj Nacionalnog informacijskog sustava za droge u Republici Hrvatskoj i prototip Baze programa prevencije ovisnosti. Cilj Baze programa prevencije ovisnosti je dobiti informacije o svim preventivnim aktivnostima koje se provode na području suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj te podizanje razine kvalitete programa i projekata. Učinkoviti programi dobit će certifikat kvalitete kojim EMCDDA i Ured jamče učinkovitost i kvalitetu programa, a koji bi trebao omogućiti prioritet pri financiranju od tijela državne uprave i regionalne (područne) samouprave. Evaluirani programi koji se pokažu uspješnima i kvalitetnima predložit će se kao hrvatski primjeri dobre prakse u Portal najboljih praksi EMCDDA-a, a koji će se kao takvi biti prezentirani i na nacionalnoj razini.

Mr. sc. Gregor Burkhart, dr.med., viši znanstveni analitičar Jedinice za intervencije, najbolje prakse i znanstvene partnere pri EMCDDA-u upoznao je prisutne stručnjake s Portalom najboljih praksi i EDDRA* bazom podataka EMCDDA-a, a doc.dr.sc. Valentina Kranželić s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu naglasila je ulogu evaluacije u ocjenjivanju kvalitete i učinkovitosti programa prevencije ovisnosti.

Tijekom radionica sudionici su izrazili potrebu za organiziranjem dodatnih edukacija na teme izrade projekata, metoda evaluacije i apliciranja projekata u fondove Europske unije. Kako bi se pružila podrška provoditeljima programa i projekata, Ured planira održavanje radionica na spomenute teme.

*EDDRA predstavlja višejezični on-line informacijski sustav za prikupljanje informacija o najboljim praksama EU-a u području smanjenja potražnje droga, osigurava detaljni pregled evaluacije programa prevencije, liječenja i smanjenja štete u EU, te promiče razmjenu stručnih mišljenja i iskustava, a zamišljen je i kao pomoć stručnjacima i tijelima zaduženim za izradu politike u planiranju i provođenju kvalitetnih intervencija kao odgovor na problematiku droga.
 

PP prezentacije

 
  1. Portal najboljih praksi– mr.sc. Gregor Burkhart, dr.med., Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama
  2. Nacionalni program prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno-obrazovnom sustavu te djecu i mlade u sustavu socijalne skrbi za razdoblje od 2010. do 2014. godine–  Sanja Mikulić i dr. sc. Jadranka Ivandić-Zimić, Odjel za opće programe i strategije pri Uredu za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske
  3. Nacionalni informacijski sustav za droge– Lidija Vugrinec, Odjel Nacionalne informacijske jedinice za droge i poslove međunarodne suradnje pri Uredu za suzbijanje zlouporabe droga VRH
  4. Predstavljanje Baze programa prevencije ovisnosti i prikaz unosa programa / projekta- Dijana Jerković, Odjel Nacionalne informacijske jedinice za droge i poslove međunarodne suradnje pri Uredu za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske
  5. Radionica o evaluaciji programa prevencije ovisnosti-  doc. dr.sc. Valentina Kranželić, Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i mr.sc. Gregor Burkhart, dr.med., Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogam