"Dobro je znati" - Istraživanje o stavovima, navikama i korištenju sredstava ovisnosti među školskom djecom i mladima Međimurske županije, (2014.)
U Čakovcu su povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga objavljeni rezultati istraživanja o stavovima, navikama i korištenju sredstava ovisnosti među školskom djecom i mladima Međimurske županije. Riječ je o značajnom istraživanju koje je nam govori o stanju zlouporabe sredstava ovisnosti i ovisničkom ponašanju na razini Međimurske županije, te kao takvo predstavlja analizu stanja i pokazatelj je kojim se trebaju procijeniti potrebe za poduzimanje odgovarajućih mjera i aktivnosti u području suzbijanja zlouporabe droga i ovisnosti. Istraživanje je provedeno tijekom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti (15. studenog - 15. prosinca) 2013. godine među školskom djecom i mladima Međimurske županije, a istim se osim spomenutog željelo i utvrditi je li i u ovoj županiji došlo do promjene u načinima, vrsti i zastupljenosti zlouporabe sredstava ovisnosti i drugih rizičnih ponašanja. Specifični ciljevi bili su ustanoviti učestalost i vrstu korištenja sredstava ovisnosti kod učenika 7. i 8. razreda svih osnovnih te učenika 2. razreda svih srednjih škola u Međimurskoj županiji; kao i ustanoviti pojavu korištenja tzv. „novih droga“ među ispitanicima. Nositelj istraživanja je Djelatnost za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u suradnji s Povjerenstvom za sprečavanje zlouporabe droga Međimurske županije te Školskim preventivnim programima osnovnih i srednjih škola, a istraživanje je provedeno u okviru projekta Ministarstva zdravlja „Mentalno zdravlje i mi - projekt usmjeren unapređenju mentalnog zdravlja, prevenciji i liječenju ovisnosti“.
Rezultati su tiskani u brošuri koju možete preuzeti klikom na sliku.
Na temelju rezultata može se zaključiti da je među djecom i mladima Međimurske županije pijenje alkohola još uvijek najzastupljeniji način korištenja sredstava ovisnosti, iako u odnosu na istraživanje provedeno 2007., nije došlo do povećanja. Međutim, bilježi se veći broj konzumenata marihuane među ispitanim učenicima 2. razreda srednje škole, a uočava se i korištenje tzv. novih droga i velika zastupljenost igara na sreću. Iz rezultata tako se mogu isčitati prisutni rizični čimbenici poput sve više utrošenih sati slobodnog vremena mladih na igranje kompjutorskih igrica, manje bavljenja sportom u srednjošklolskoj dobi, nezadovoljstvo školskim uspjehom i velika dostupnost sredstava ovisnosti što ukazuje na potrebu kreiranja i provedbe preventivnih programa koji će pružiti adekvatne zaštitne odgovore.