Komparativna studija u Koprivničko-križevačkoj županiji, (2002., 2007., 2012.)

Publikacija pod nazivom „Stanje i kretanje zlouporabe sredstava ovisnosti među srednjoškolcima Koprivničko-križevačke županije (komparativna studija 2002., 2007. 2012.) istražuje utjecaj pojedinaca, društva u cjelini i neposredne zajednice na razvoj svijesti o štetnosti pušenja, alkohola i droga te na oblikovanje ponašanja mladih prema sredstvima ovisnosti.

Tri periodična istraživanja provedena su od strane djelatnika Zavoda za javno za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije provođenjem u proteklih desetak godina. U publikaciji dr. sc. Davorka Gazdek, dr. med. specijalistica javnog zdravstva, analizirala je podatke o raširenost pušenja, pijenja alkoholnih pića i uzimanja droga među učenicima prvih i završnih razreda svih srednjih škola u Koprivničko-križevačkoj županiji te utvrdila postojanje razlika obzirom na dob i spol učenika.

Prema podacima iz 2012. godine, na prostoru Koprivničko-križevačke županije 23% srednjoškolaca puši svakodnevno, 5,3% pije alkoholna pića gotovo svakodnevno, a 1,5% konzumira redovito drogu. Konzumacija sredstava ovisnosti izraženija je od strane starijih učenika. Istraživanje je provedeno u suradnji stručnjaka iz javnog zdravstva i pedagoških djelatnika, a isto predstavlja procjenu potreba i služi kao putokaz u kreiranju, provođenju i evaluaciji programa i mjera aktivnosti prevencije ovisnosti na nivou Koprivničko-križevačke županije.

Sukladno recenzijama, ova publikacija pruža uvid u stanje konzumacije alkohola, droga i duhana kod koprivničko-križevačkih srednjoškolaca te je vrijedan doprinos u praćenju navedenih ponašanja tijekom proteklog desetljeća u određenom društvenom okruženju. Ova istraživanja provedena su s ciljem procjene učestalosti konzumiranja duhana, alkohola i droga te praćenja trendova kod učenika srednjih škola Koprivničko-križevačke županije, a ista su provedena putem anonimnog anketnog upitnika

Rezultati pokazuju kako gotovo 1/4 srednjoškolaca svakodnevno puši, a taj je postotak još i viši kod srednjoškolaca završnih razreda među kojima učenice jednako puše kao i učenici. Sve je više srednjoškolaca koji piju alkoholna pića. Srednjoškolci konzumiraju alkoholna pića najčešće nekoliko puta mjesečno.

Kod konzumiranja alkoholnih pića, daleko veći postotak mladića nego djevojaka pije alkoholna pića i češće se opija, a razlika je izražena bez obzira na dob/razred. Raste konzumiranje alkoholnih pića i kod učenika mlađe dobi. Konzumiranje droga je nisko i u padu. Drogu češće konzumiraju učenici nego učenice, te učenici starijih razreda. Najčešće se konzumira marihuana, ali je u porastu konzumiranje sintetičkih droga (sintetičkih kanabinoida).

Ohrabruje podatak da je malo srednjoškolaca u Koprivničko-križevačkoj županiji koji su probali drogu dok zabrinjava podatak da je visok postotak srednjoškolaca koji su probali alkohol i cigarete. Istraživanje je provedeno s ciljem snimanja situacije te praćenja trendova kako bi se stekao uvid u uspješnost mjera politike u suzbijanju zlouporabe sredstava ovisnosti. Željelo se ispitati kakva je raširenost pušenja, pijenja alkoholnih pića i uzimanja droga među učenicima srednjih škola Koprivničko-križevačke županije, te utvrditi postoje li razlike u učestalosti konzumiranja sredstava ovisnosti kod srednjoškolaca s obzirom na dob i spol.

Također se željelo pratiti kretanje i trendove zlouporabe sredstava ovisnosti među mladima, te ispitati u kojoj su mjeri mladi upoznati s načinom djelovanja i štetnosti droga, kao i saznati koji su najčešći njihovi izvori informacija o tome, te kakva su očekivanja mladih u situacijama kad im je potrebna pomoć.