Sastanak na visokoj razini u sklopu zasjedanja UN-ove Komisije za opojne droge, (Beč, 2013.)


Države članice Ujedinjenih naroda (UN) okupile su se 13. i 14. ožujka 2014. u Beču, Austrija, na sastanku na visokoj razini u sklopu godišnjeg zasjedanja UN-ove Komisije za opojne droge (CND). Inače, CND je središnje tijelo sustava Ujedinjenih naroda, zaduženo za kreiranje globalne politike suzbijanja problematike droga te ujedno i upravljačko tijelo UN Ureda za droge i kriminal (UNODC). Prati svjetsko stanje droga, razvija strategije za međunarodnu kontrolu droga i predlaže mjere suzbijanja svjetskog problema droga, uključujući smanjenje potražnje za drogama, promicanje inicijativa alternativnog razvoja u zemljama proizvođačima droga te usvaja mjere smanjenja ponude droga.

Zasjedanje na visokoj razini održano je u svrhu ocjene postignutih napredaka i izazova koji su se pojavili od donošenja Političke deklaracije iz 2009. godine i Akcijskog plana o problemu droga na globalnoj razini. Naime, u Akcijskom planu postavljen je cilj da se do 2019. ostvari značajno smanjenje ili ukidanje ponude i potražnje droga, a države članice UN-a obvezale su se na srednjoročnu procjenu napretka u provedbi Političke deklaracije i pratećeg Akcijskog plana. Budući da 2014. godina označava polovicu provedbe ranije naznačenih dokumenata, na predmetnom skupu je razmatran napredak u postizanju zadanih ciljeva. U središtu rasprave bili su pregovori o "Zajedničkoj ministarskoj izjavi" koja će osigurati preduvjete za održavanje posebne sjednice o drogama Opće skupštine UN-a (UNGASS) u 2016. godini, te odražava stajališta država članica o postignutom napretku.

Izvršni direktor UN-ovog Ureda za droge i kriminal (UNODC), g. Yury Fedotov, istaknuo je kako uzgoj, proizvodnja i konzumacija ilegalnih droga i dalje predstavljaju veliku opasnost za zdravlje ljudi diljem svijeta. Naglasio je važnost zajedničke suradnje te uravnoteženog pristupa problemu droga, koji stavlja naglasak na zaštitu zdravlja ljudi. Zamjenik glavnog tajnika UN-a, g. Jan Eliasson ukazao je na problem nepotpune i neujednačene implementacije međunarodnih UN-ovih konvencija o drogama (Jedinstvena konvencija o opojnim drogama iz 1961., Konvencija o psihotropnim tvarima iz 1971. te Konvencija Ujedinjenih naroda protiv nedozvoljenoga prometa i psihotropskim tvarima iz 1988.).
Pored plenarnog dijela, održane su tematske rasprave u okviru tri okrugla stola koja odražavaju uravnotežen pristup svim segmentima globalne politike droga: 1. Smanjenje potražnje droga: smanjenje zlouporabe droga i ovisnosti kroz sveobuhvatan pristup 2. Smanjenje ponude droga: smanjenje ilegalne ponude droga; kontrola prekursora i stimulansa tipa amfetamina; međunarodna suradnja u iskorjenjivanju ilegalnih nasada koji služe za proizvodnju droga i psihotropnih tvari i na području alternativnih razvoja 3. Međunarodna suradnja: suzbijanje pranja novca i promicanje pravosudne suradnje.

Republika Hrvatska je s 1.1.2014. izabrana u članstvo CND-a, čime ostvaruje svoj drugi četverogodišnji mandat u toj UN-ovoj Komisiji. Dr.sc. Dubravka Šimonović, veleposlanica, stalna predstavnica RH pri UN, OESS i međunarodnim organizacija u Beču i voditeljica izaslanstva RH na 57. zasjedanju CND-a, moderirala je raspravu okruglog stola na temu međunarodne suradnje. Izjavu Republike Hrvatske na visokom segmentu ovogodišnjeg zasjedanja CND-a, dao je g. Željko Petković, ravnatelj Ureda za suzbijanje zlouporabe droga VRH. Na marginama zajedanja, izaslanstvo Republike Hrvatske je održalo bilateralne konzultacije s Državom Izrael, Ruskom Federacijom i Pompidou Grupom Vijeća Europe.