Dopuna Projekta resocijalizacije (2018.)



DOPUNA

Projekta Resocijalizacije ovisnika o drogama koji su završili neki od  programa odvikavanja od ovisnosti i rehabilitacije u terapijskoj zajednici ili zatvorskom sustavu, te ovisnika koji  su u  izvanbolničkom tretmanu i  duže vrijeme stabilno održavaju apstinenciju i pridržavaju se propisanog  načina liječenja i Protokola  suradnje i postupanja mjerodavnih državnih tijela i ustanova i organizacije civilnog društva u provedbi Projekta resocijalizacije

 
U Projektu Resocijalizacije ovisnika o drogama koji su završili neki od  programa odvikavanja od ovisnosti i rehabilitacije u terapijskoj zajednici ili zatvorskom sustavu, te ovisnika koji  su u  izvanbolničkom tretmanu i duže vrijeme stabilno održavaju apstinenciju i pridržavaju se propisanog  načina liječenja i Protokolu suradnje i postupanja mjerodavnih državnih tijela i ustanova i organizacije civilnog društva u provedbi Projekta resocijalizacije u točki 8. Doškolovanje i prekvalifikacija, dodaje se podtočka  8.1.4. koja glasi:
 

8.1.4. Program počinje i provodi se nakon izlaska iz terapijske zajednice ili zatvorske ustanove te na preporuku ovlaštenog liječnika u Službi za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti

 
 
  1. Osobe liječene zbog problema ovisnosti o drogama koje nakon završenog tretmana u terapijskoj zajednici ili izdržane kazne zatvora ili ukoliko se nalaze u izvanbolničkom tretmanu i duže vrijeme stabilno održavaju apstinenciju te se pridržavaju propisanog  načina liječenja, žele završiti započeto srednjoškolsko obrazovanje, trebaju se sa takvim zahtjevom obratiti nadležnom Centru za socijalnu skrb.

 
Centar za socijalnu skrb će ispitati obiteljske, socijalne i druge prilike osobe liječene zbog problema ovisnosti o drogama, te dati preporuku za uključivanje osobe liječene zbog problema  ovisnosti u školovanje i dostaviti je nadležnoj odgojno-obrazovnoj ustanovi i Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
 
Ministarstvo znanosti i obrazovanja će u roku 15 dana od dana primitka zahtjeva dati suglasnost i osigurati financijska sredstva za provedbu školovanja, te obavijest o istom dostaviti Centru za socijalnu skrb i odgojno- obrazovnoj ustanovi u kojoj će se program provoditi.
 
Centar za socijalnu skrb će s  osobom liječenom zbog problema ovisnosti o drogama koja se uključi u školovanje sklopiti ugovor o međusobnim pravima i obvezama kojim će ga se zadužiti da se do završetka srednjoškolskog obrazovanja redovito javlja u Centar za socijalnu skrbi i nadležnu Službu za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti radi kontrole apstinencije i uključivanja u osmišljeni program psihosocijalnog tretmana.
 
  1. Osobe liječene zbog problema ovisnosti o drogama koje nakon završenog tretmana u terapijskoj zajednici ili izdržane kazne zatvora ili ukoliko se nalaze u izvanbolničkom tretmanu i duže vrijeme stabilno održavaju apstinenciju te se pridržavaju propisanog  načina liječenja, žele završiti prekvalifikaciju i osposobljavanje, a ukoliko se radi o prvoj takvoj edukaciji, trebaju se s takvim zahtjevom obratiti nadležnom Centru za socijalnu skrb.

 
Centar za socijalnu skrb će ispitati obiteljske, socijalne i druge prilike  osobe te provjeriti može li se takva edukacija završiti putem mjera iz nadležnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje kao i je li osoba ranije bila uključena u mjere obrazovanja putem mjera Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ili Ministarstva znanosti i obrazovanja.
 
Ukoliko nadležni Centar za socijalnu skrb utvrdi da se takva edukacija ne može završiti putem mjera Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te da se radi o prvoj takvoj edukaciji, zatražit će se od  nadležne područne službe Hrvatskog zavoda za zapošljavanje da izvrši profesionalno usmjeravanje i psihologijsko-medicinsku obradu za zanimanje za koje se osoba želi doškolovati i prekvalificirati.
 
Ukoliko je osoba u evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje  troškove će snosit  Hrvatski zavod za zapošljavanje.
 
Ukoliko osoba nije u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, područna služba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje zatražit će psihologijsko-medicinsku obradu od strane liječnika medicine rada, a troškove te procjene snosit će Ministarstvo zdravstva.
 
Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za zapošljavanje sklopit će sporazum o pokrivanju troškova profesionalnog usmjeravanja i psihologijsko-medicinske obrade.
 
Nakon dobivanja mišljenja o profesionalnom usmjeravanju i psihologijsko-medicinske obrade od strane Hrvatskog zavoda za zapošljavanje , centar za socijalnu skrb će napisati preporuku za  uključivanje  osobe u obrazovanje i dostaviti je nadležnoj odgojno-obrazovnoj ustanovi i Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
 
Ministarstvo znanosti i obrazovanja će u roku 15 dana od dana primitka zahtjeva dati suglasnost i osigurati financijska sredstva za provedbu doškolovanja i prekvalifikacije, te obavijest o istom dostaviti Centru za socijalnu skrb, nadležnoj područnoj/regionalnoj službi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i odgojno- obrazovnoj ustanovi u kojoj će se program provoditi.
Centar za socijalnu skrb će s osobom liječenom zbog problema ovisnosti koja se uključi u osposobljavanje ili prekvalifikaciju sklopiti ugovor o međusobnim pravima i obvezama kojim će ga se zadužiti da se do završetka obrazovanja redovito javlja u Centar za socijalnu skrbi i nadležnu Službu za prevenciju ovisnosti radi kontrole apstinencije i uključivanja u osmišljeni program psihosocijalnog tretmana.
 
Stručna osoba u Centru za socijalnu skrb obvezna je pratiti i evaluirati provođenje programa obrazovanja za svaku pojedinu osobu liječenu zbog problema ovisnosti  drogama  i najmanje svaka 3 mjeseca, a prema potrebi i ranije, sastavljati individualno izvješće o provođenju programa prekvalifikacije ili doškolovanja prema evaluacijskom obrascu te ga dostavljati Uredu za suzbijanje zlouporabe droga (Obrazac 2).
 
Stručna osoba Centra za socijalnu skrb će ovisno o specifičnim potrebama i interesima korisnika surađivati s područnim/regionalnim službama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i odgojno-obrazovnim ustanovama koje provode program obrazovanja te službama za zaštitu mentalnog zdravlja,  prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti  i nevladinim organizacijama, kako u provedbi programa prekvalifikacije ili osposobljavanja tako i tijekom zapošljavanja i praćenja kod poslodavaca.
 
Centri za socijalnu skrb obvezni su dva puta na godinu izraditi skupno izvješće o broju osoba liječenih zbog problema  ovisnosti o drogama koji su uključeni u program resocijalizacije, tijeku njihova školovanja i zapošljavanja, te ga dostaviti Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.